© Leeds Photographic Society 2017

Home About the Society history How to Join Contact us What's on Gallery Competition results Our Sponsors Links Members Websites Competition info Tutorials Who's Who Archive of Winners

2017 ANNUAL EXHIBITION RESULTS

PRINT COMPETITION

Judged on 28th  March 2017 by Graham Gage

Pictorial

Certificates of Merit awarded to

Dreamy Evening by Eva Pitt

Gateway to Robin Hoods Bay by Ray Hattrell


The Peel Trophy

Stepping into the Light by Monty Trent


Portraiture and People

Certificates of Merit awarded to

Carmen chameleon by Jose Closs

Mick Murphy Man of Iron by Monty Trent


The Scrimshaw Memorial Cup

Into the Groove by Ray Hattrell


Record and Architecture

Certificates of Merit awarded to

Carving on Provost’s Stall, King’s College Cambridge by Jeanne Hopley

Rustry tractor Flamborough by Alex Rees


The Brian Edward Trophy

Stairwell Victoria Gate by Jose Closs


Natural history

Certificates of Merit awarded to

White Tailed Sea Eagle by Nicola Billows

Leopard tree by Ted Clements


The Marjory Featherstone Cup

The end of the rainbow by Ted Clements


Sport, Action and Photojournalism

Certificate of Merit awarded to

Brick Lane Bric a Brac by Monty Trent

River transport Alleppey backwater, Kerala by Ruth Baumberg

The Margaret Bigney Award

Out in Front by Norman Robertson


The Society Medal for the best print in the Exhibition

The end of the rainbow by Ted Clements


The best print in the exhibition by a member who has not won a certificate or trophy in a previous LPS Exhibition

The Eric Elston Smith Trophy

Rusty tractor Flamborough by Alex Rees


Back to top

DIGITAL PROJECTED IMAGES

Judged on 4th April 2017 by Richard Roberts

Pictorial

Certificates of Merit awarded to

Three Chinese lanterns by Eva Pitt

Altonstone churchyard by Jose Closs

Working horses by Ted Clements


T R Rayton Colour Trophy

Fishing Tabernacles, Studley Royal by Keith Brightwell


Portraiture and People

Certificates of Merit awarded to

The Niki Hill band by Ray Hattrell

Engine Driver by Ted Clements


Ernest Hildyard Trophy

Achmed by Jeanne Hopley


Record and Architecture

Certificates of Merit awarded to

Stairs Britannia Hotel, 1860’s warehouse, Manchester by Ruth Baumberg

Felbrigg Hall, Norfolk by Alex Rees


H H Featherstone Cup

Mall of Africa by Malcolm Bond


Natural history

Certificates of Merit awarded to

Crow and eagle by Nicola Billows

The Lions Share by Tina Bulley


The W H Soper  Cup

Leopard at the water hole by Ted Clements



Sport, Action and Photojournalism

Certificate of Merit awarded to

Taunting the bull by Ian Biggins

Missed by John Chester

The A G Bigney Award

Almost neck and neck by Tina Bulley


 Best DPI in the exhibition by a member who has not won a DPI award or certificate in a previous annual exhibition

The Evelyn Hall Memorial trophy

Moody Snowy by Alex Rees


The Society Medal for the best digital image in the Exhibition

and the A J Gordon Award

Fishing tabernacles, Studley Royal by Keith Brightwell

Back to top